Chceme, aby bol pre teba festival čo najprínosnejší. Preto sme pripravili sprievodcu, kde nájdeš rady a tipy, ako môžeš zvýšiť svoju šancu na úspech pri hľadaní tej správnej práce a využiť všetky príležitosti, ktoré Profesia days ponúkajú.

Príručka je rozdelená na 3 hlavné časti, v ktorých sa dozvieš, že …

Šťastie praje pripraveným

•  Prečo je dôležité dopredu vedieť, čo chceš a čo ponúkaš
•  Ako si vyhľadáš informácie o vystavovateľoch
•  Ako by malo vyzerať CV, ktoré zaujme personalistu

Známa fráza „Šťastie praje pripraveným“ platí v prípade hľadania práce dvojnásobne. Mnoho ľudí sa mylne domnieva, že uspejú bez akejkoľvek prípravy. Máme pre teba 5 rád, ktoré by si mal urobiť ešte pre príchodom na festival príležitostí Profesia days.

1. Predtým, než začneš vyhľadávať informácie o firmách a pripravovať si svoje CV, mal by si sa zamyslieť, čo vlastne očakávaš a akú prácu by si chcel. Čo ťa baví? V čom si dobrý? A v čom by si sa chcel zlepšiť?

TIP: Pokiaľ si vôbec nie si istý, kam by si chcel pracovne smerovať, pozri si voľné pracovné pozície na profesia.sk.

2. Úprimne zhodnoť svoje silné a slabé stránky. Mať prehľad o svojich schopnostiach ti výrazne pomôže odprezentovať sa pred vystavovateľmi na festivale.

TIP: Skús si pri silných i slabých stránkach vybaviť konkrétnu situáciu a ako si ju vyriešil. Vďaka špecifickým príkladom dokážeš personalistovi, čo naozaj ovládaš a ako na sebe pracuješ.

3. Ak vieš, ktorú firmu chceš osloviť, zisti si o nej čo najviac informácií. Pozri si jej web, sociálne siete, opýtaj sa známych, ktorí tam pracujú. Je celkom možné, že nenájdeš úplne všetko. Nevadí. Je to pre teba ďalšia šanca, ako sa ukázať!

TIP: Priprav si pre vystavovateľov otázky. Na Profesia days budeš mať jedinečnú možnosť pýtať sa firiem všetko, čo ťa zaujíma. Ešte viac tak personalistom dokážeš, že o prácu máš skutočný záujem.

4. Zisti vopred, aký je priemerný plat na pozícii, ktorú chceš získať. Choď na portál Platy.sk, kde sa dozvieš informácie o plate aj podľa miesta, kde chceš pôsobiť.

5. Dobre napísaný životopis je jednou z tvojich hlavných zbraní na ceste za vytúženou kariérou. Daj si záležať na forme i pravopise. Nevieš, ako na to? Vzor správne napísaného životopisu a návod, ako ho vytvoriť, nájdeš na profesia.sk.

TIP: Určite si CV vytlač a prines na festival niekoľko kópií, ktoré môžeš rovno odovzdať personalistom a personalistkám v stánkoch. Ešte lepšie bude, ak si pre konkrétnu firmu vytvoríš špecifickejší životopis, ktorý reflektuje požiadavky pozície, o ktorú máš záujem.

 Ako urobiť dobrý dojem na vystavovateľa

•  Ako sa vhodne odprezentovať
•  Aké otázky čakať od personalistov
•  Čo naozaj nerobiť v rozhovore s vystavovateľom

Nikto nedostane druhú šancu urobiť prvý dojem. Chceš, aby si ťa personalista zapamätal? Máme pre teba niekoľko rád, ako sa odlíšiť od ostatných návštevníkov.

1. Buď proaktívny.
Keď budeš chodiť okolo stánkov, nečakaj, že ťa oslovia prví. Aj keď mnoho vystavovateľov na Profesia days je veľmi aktívnych, preber iniciatívu a urob prvý dobrý dojem priamym oslovením.

TIP: Cesnačka či rybacia nátierka sú síce veľkými delikatesami, pred návštevou stánku by sme ich jesť neodporúčali 🙂 Rovnako si odpusti aj fajčenie, dnes už väčšina firiem nie je podporovateľom tohto zlozvyku.

2. Stručne sa predstav.
Mal by si spomenúť, aká pracovná pozícia ťa zaujíma, aké sú tvoje pracovné skúsenosti a zručnosti, spomeň tvoje silné stránky aj oblasti, v ktorých sa chceš zlepšovať. Určite nezabudni uviesť, prečo ťa zaujíma práve konkrétna firma.

TIP: Ak si študent či absolvent, je dobré si pripraviť niečo o svojom štúdiu, zahraničných pobytoch, kurzoch alebo diplomovke. Výrazne pomôcť môžu aj skúsenosti, ktoré si nabral dobrovoľníctvom.

3. Aj neverbálna komunikácia je komunikácia.
Správne držanie tela, primeraný očný kontakt a pozitívne naladenie sú jednými z mnohých znakov primeraného sebavedomia a správneho prístupu.

TIP: Je prirodzené, ak cítiš trému. V takom prípade navštív na festivale kariérnych poradcov, ktorí ti veľmi ochotne poradia, ako zvládnuť stres a pomôžu ti aj so seba prezentovaním.

Čo naozaj nerobiť v rozhovore s vystavovateľom

Najčastejšia chyba uchádzačov je pýtať sa: „Čo pre mňa máte?“ alebo „Čo mi môžete ponúknuť?“ Ukazuje to, že si sa na festival pravdepodobne nijak nepripravil a o firmu sa až tak nezaujímaš, hoci to nemusí byť pravda.

Na druhej strane, pokiaľ zbadáš zaujímavú firmu, o ktorej si nikdy nič nepočul, neboj sa poinformovať a zistiť, čo ponúkajú.

1. Nepýtaj sa hneď na plat.
Chápeme, že je lákavé vedieť to čo najskôr. Ale vzbudíš tak dojem, že o prácu v danej firme ti v skutočnosti nejde.

2. Neohováraj predošlého či súčasného zamestnávateľa, s ktorým si mal či máš zlú skúsenosť. Nepôsobí to profesionálne.

3. Telefón nechaj radšej vo vrecku.
Počas konverzácie pri stánku ti nepomôže, práve naopak. Hranie sa s telefónom môže personalistu odradiť.

Možné otázky od vystavovateľov

Rátaj s tým, že aj personalisti ti budú klásť rôzne otázky. Čím lepšie sa pripravíš, tým prirodzenejšie a ľahšie sa ti bude odpovedať. Popremýšľaj nad odpoveďami na tieto otázky ešte pre príchodom na Profesia days.

• Prečo sa práve ty hodíš do tejto firmy? 
• Čo je pre teba pri hľadaní práce dôležité? 
• Čo ťa motivuje? 
• Čo by si chcel v tejto firme dosiahnuť? 
• Čo je tvoj najväčší úspech? Množstvo ďalších rád a tipov aj o pohovoroch nájdeš na portáli Kariéra v kocke.

Dobrá rada na záver

Obrovskou výhodou festivalu príležitostí Profesia days je, že rozhovory v stánkoch sú akýmisi mini pracovnými pohovormi v neformálnej atmosfére, kde si môžeš veľa vecí precvičiť a dozvedieť sa množstvo informácií o firme. Preto sa určite neboj zlyhania, môžeš si rozhodne dovoliť viac ako na bežnom pohovore. Ak by sa náhodou stalo, že ťa personalista hneď na začiatku rozhovoru odkáže na web, nenechaj sa odradiť a pýtaj sa ďalej. Využi jedinečnú príležitosť stretnúť sa so zamestnávateľmi naživo, ich webstránku si predsa môžeš pozrieť kedykoľvek.

Na záver nezabudni odovzdať svoje CV a zhrnúť si všetky dôležité body vášho rozhovoru, aby si mal istotu, že ste sa správne pochopili vo všetkom dôležitom. Ak chceš, vypýtaj si informačné alebo propagačné materiál či vizitku od osoby, s ktorou si sa rozprával na stánku a nezabudni sa jej pár dní po Profesia days pripomenúť.

 Ako využiť festival na svoj sebarozvoj

•  Poď sa inšpirovať a motivovať
•  Vzdelávanie je dôležité
•  Nezabudni na zábavu a relax

Dôkladnou prípravou a zvládnutými rozhovormi s vystavovateľmi tvoje úspešné ťaženie na Profesia days ani zďaleka nekončí. Festival nie je len o pracovných príležitostiach, ale aj o možnostiach vzdelávania, naberania nových zručností a inšpirácie.

 Poď sa inšpirovať a motivovať

 Na Profesia days nájdeš hlavné pódium, z ktorého si odnesieš mnoho inšpirácie do svojho profesijného života. Skúsený moderátor bude v panelových diskusiách klásť otázky a hľadať s hosťami a hostkami odpovede na témy:

· Zručnosti & talent
· Brandbaking
· Inakosť v práci
· Mentálne zdravie

Nechaj sa vtiahnuť do rozhovorov s osobnosťami, ktoré majú čo povedať v oblastiach, ktoré hýbu svetom práce súčasnosti.

Vzdelávanie je dôležité

Možno si len na začiatku svojej kariérnej cesty, možno ti chýba odvaha, možno sa chceš zlepšiť vo svojich zručnostiach a rozviť svoje talenty. Na Profesia days nájdeš 2 workshopové miestnosti, kde sa ti individuálne budú venovať personalisti, kouči a kvalitní ľudia z biznisu.

 Vyber si z programu, ktorí sme šili na mieru:

· SKILL LAB pre ľudí, ktorí chcú svoje schopnosti zúročiť v prepojení s novými technológiami

· SKILL SESSION určená všetkým, ktorí chcú pracovať na rozvoji svojich talentov

Na workshopoch sa dozvieš, ako zlepšiť svoje CV, vyskúšaš si pohovor v angličtine, nemčine či francúzštine, predstavia ti ideálny profil kandidáta budúcnosti a zlepšíš si aj prezentačné zručnosti. Využi možnosti vzdelávania na Profesia days ako tréning pred rozhovorom s vystavovateľom.

Nezabudni na zábavu a relax

Práca ide ruka v ruke so životným balansom. Nájsť si čas seba a oddych je pre zamestnanca kľúčové. Ak sa po tom intenzívnom lovení práce a vzdelávaní budeš cítiť unavene, nezúfaj! Máme pre teba pripravené rôzne aktivity, kde sa môžeš zabaviť.

Náš sprievodca je na konci. Dúfame, že ti pomôže na tvojej ceste za vysnívanou prácou, do ktorej človek chodí s radosťou. Tešíme sa na teba na 4. ročníku Profesia days Žilina – 25. a 26. septembra v Dome odborov.