Traja tajní agenti, Martin, Dáša a Anna, strávili celé dva dni na festivale príležitostí s jasnou misiou: nájsť tých najlepších z najlepších. Hodnotili individuálne každého vystavovateľa v piatich kategóriách: komunikatívnosť, informovanosť, kvalita materiálov, relevantnosť ponúk a originalita prezentácie. Výsledkom ich práce bolo vyhodnotenie troch najlepších vystavovateľov tohto ročníka festivalu príležitostí Profesia days Bratislava, ktorými sú:

  1. ING Hubs
  2. Lidl Slovenská republika, s.r.o.
  3. Národná diaľničná spoločnosť, a.s. 

A ako videli Profesia days tajní uchádzači?

Martin:
Tak a nakoniec to predsa len prišlo. Stal som sa tajným agentom. Po skončení môjho predošlého zamestnania v OSN mi pri hľadaní práce padla do oka ponuka od Alma Career. Hovoríte si – zvláštny názov pre tajnú službu? Nie, nejde o špiónske hry s politickým pozadím. Alma Career ma naverbovali, aby som počas Profesia days hodnotil vystavovateľov s cieľom vybrať tých najlepších. Na túto neľahkú úlohu som, chvalabohu, nebol sám. Spolu s ďalšími dvomi inšpiratívnymi agentkami sme vytvorili zohratý tím, akoby sme sa poznali už dávno. V malebných priestoroch bratislavskej Starej tržnice však bolo našou misiou splynúť s davom, rozprávajúc sa so zamestnávateľmi takým spôsobom, aby sme ostali v utajení až do konca.

Moje krytie bolo veľmi jednoduché a priamočiare. Zväčša som vystupoval ako mladý profesionál zamestnaný na polovičný úväzok hľadajúci si trvalejšiu prácu po anabáze v medzinárodnej organizácii, čo aj skutočne zodpovedá mojej momentálnej životnej situácii. V niektorých prípadoch, predovšetkým u vystavovateľov s technickým zameraním, ktoré je pre mňa osobne španielskou dedinou, však bola potrebná väčšia miera kreativity a ekvilibristiky. Prácu som teda „hľadal“ pre svojich kamarátov či rodinných príslušníkov, ktorých zručnosti a skúsenosti viac zodpovedali zameraniu daného zamestnávateľa.

Vystavovateľov sme hodnotili na základe piatich kritérií, ktorými boli komunikatívnosť, informovanosť, kvalita materiálov, relevantnosť ponúk a originalita prezentácie. Nedá sa nespomenúť vysoká úroveň komunikatívnosti a informovanosti takmer všetkých, s ktorými som počas dvoch dní trvania podujatia prišiel do styku. Dovolím si povedať, že iba podľa týchto dvoch kritérií by sme víťazov vybrať nedokázali, čo z môjho pohľadu vysiela povzbudzujúcu správu. Výraznú rolu totiž zohráva práve to, s kým pracujeme a akú atmosféru dokážeme spolu vytvoriť na pracovisku.

Predstavte si, že ani existencia ďalších troch kritérií nám rozhodovanie o pódiovom umiestnení výrazne neuľahčila, až taká bola kvalita vystavovateľov! „Čo budeme robiť?“ pýtali sme sa jeden druhého počas špiónskych porád odohrávajúcich sa v zákulisí, ktoré sa okrem bezprostredného humoru vyznačovali i ochotou počúvať. Pri poslednej, ktorá sa konala po ohodnotení všetkých vystavovateľov, sme sa zapotili natoľko, že sme sa pred prijatím finálneho rozhodnutia ešte spoločne vybrali preveriť posledných pár detailov. Následne sme sa uzniesli, že na treťom mieste skončila Národná diaľničná spoločnosť, a.s., striebornú medailu získal Lidl Slovenská republika, s.r.o., a na najvyšší pomyselný stupienok vystúpila spoločnosť ING Hubs.

Rád by som tiež spomenul Zbor väzenskej a justičnej stráže ARVAL COMPETENCE CENTER, ktorí svojou pohotovou reakciou počas prvého dňa pomohli slečne s epileptickým záchvatom. Na záver by som sa chcel poďakovať Alma Career za možnosť stať sa tajným agentom a vystavovateľom za ich prístup a trpezlivosť. Ako človeku hľadajúcemu prácu ste mi ukázali, že možností je naozaj dostatok a z celého srdca želám všetkým, aby našli práve takú, ktorá ich bude baviť, a budú do nej chodiť s úsmevom na tvári 😊.

Dáša:
Part-time na Slovensku – Mission impossible?
Volám sa Dáša a som typickou predstaviteľkou sendvičovej generácie. Mám pomerne malé deti a moji rodičia sa začínajú „rozpadávať“. Avšak nájsť si prácu na Slovensku na skrátený úväzok sa javí ako scéna z filmu Mission Impossible. Najmä, ak ste vo svojom odbore „senior“ a potrebujete časovú flexibilitu.

Pracovných ponúk na part-time je na internete ako šafránu a tak som sa rozhodla skúsiť šťastie na Profesia days. Predsalen, osobne je o veľa jednoduchšie riešiť i neštandardné témy vrátane všetkých tých drobností, ako je napríklad home office či možnosť parkovania.

Keď som pri lustrovaní profesie našla ponuku na tajného agenta, povedala som si, prečo nie. Keby ma vybrali, spojím príjemné s užitočným, veď sa chystám na podujatie aj tak.

Na moje prekvapenie som sa naozaj stala tajnou agentkou. Našou úlohou bolo navštíviť každý stánok a zistiť, ktorý vystavovateľ je ten NAJ NAJ NAJlepší. Hodnotili sme 5 základných kritérií:

1) komunikatívnosť
2) informovanosť
3) kvalitu materiálov
4) relevantnosť ponúk pre uchádzača
5) originalitu prezantácie.

Musím povedať, že som si komunikáciu s vystavovateľmi neuveriteľne užila. Všetci sa veľmi snažili, boli milí, prirodzení, profesionálni a najmä sa naozaj snažili všetkými dostupnými spôsobmi nájsť ponuku práve pre vás. Firiem, ktoré odo mňa dostali plný počet bodov bolo niekoľko. Rovnaká situácia nastala i u ostatných tajných agentov, a tak sme viedli dlhé diskusie o tom, kto si zaslúži byť na prvých troch miestach. Vybrané firmy sme navštívili ešte raz, aby sme sa uistili, že vyberáme spravodlivo. Víťazstvo bolo neuveriteľne tesné, rozhodovali úplné drobnosti ako leták či dizajn stánku. Napokon sme sa na víťazoch všetci zhodli.

Pokiaľ váhate, či na Profesia days o rok pôjdete, určite Vám návštevu odporúčam. Ako uchádzač o prácu som objavila množtvo nových sympatických firiem, ktoré som vôbec nemala vo svojom hľadáčiku. Oslovili ma svojou ponukou, benefitmi i firemnou kultúrou o veľa viac, ako moji pôvodní favoriti. Takže za mňa stála návšteva Profesia days určite za to. Vrelo odporúčam 🙂

Anna:
Účasť na Profesia days 2024 v pozícii tajnej agentky mi priniesla hneď niekoľko zaujímavých dojmov. Okrem toho, že som si mohla obzrieť možnosti práce v mojej oblasti, ktorou je IT a dátová analýza, a hlavne zručnosti, ktoré sú v nej potrebné na napredovanie, som mala príležitosť si obzrieť aj ponuku a hlavne prístup firiem podnikajúcich v oblasti, okolo ktorej by som normálne takpovediac “ani nešla”.

Medzi tieto spoločnosti patrila napríklad Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a.s., kde by som síce uplatnenie nenašla, no entuziazmus a spôsob komunikácie ich zamestnankýň ma očaril, alebo napríklad spoločnosť MAHLE Senica, kde som sa vďaka ich tímu dozvedela, čo vyrábajú aj to, ako funguje klimatizácia v aute.

Veľmi ma zaujali aj štátne inštitúcie, ktoré sa na Profesia days predstavili – nielen komunikačne či originalitou ich prezentácie, ale aj benefitmi, platovým ohodnotením a pozíciami, ktoré ponúkajú, a človek by možno v štátnej službe neočakával. Menovite medzi ne patria Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, či Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s. a Sociálna poisťovňa. Ak by som hľadala prácu, určite by som sa pozerala aj ich smerom!

Spolu s kolegami sme pri hodnotení naj vystavovateľa zohľadňovali okrem komunikácie, informovanosti, relevantnosti pozícii aj kvalitu materiálov a prezentácie vystavovateľov, na čom si veľa zúčastnených spoločností dalo naozaj záležať. Výber bol teda veľmi náročný a rozhodovali naozaj maličkosti – pri treťom mieste, Národná diaľničná spoločnosť, a.s., nás zaujala možnosť postaviť si vlastný most, pri druhom Lidl Slovenská republika, s.r.o. to bola udržateľnosť a aktivity, a pri víťaznom ING Hubs to zas bol zaujímavý štýl a “vystavenie” materiálov, kde miesto letáku s popisom práce či benefitov poskytovali kartičky s QR kódmi ku každej pozícii.

Veľmi pozitívne hodnotím aj to, ako sa mnohí vystavovatelia popasovali s darčekmi, ktoré účastníkom rozdávali, a že postupne ustupujú od plastu a jednorazových materiálov či produktov, ktoré nemajú široké využitie, smerom k recyklovaniu a udržateľnosti. Skvelé boli aj materiály, ktoré sa dajú zasadiť do zeme a vyrastie vám z nich prekvapenie, ktoré som videla napríklad u Swiss Re, Dentsply Sirona či spoločnosti Allegro.